Haberler

Teknoloji Köşesi

watchOS 5 yayınlandı! İşte sunulan yenilikler!

WWDC 2018’de tanıtılan ve bugün iOS 12 aynı anda kullanıma sunulan watchOS 5 birçok yeniliğe ev sahipliği yapıyor. watchOS 4’e göre çok daha hızlı olan bu yeni sürümde, Apple Watch artık iPhone’dan çok daha bağımsız hale geldi.

watchOS 5 çıktı! İşte watchOS 5 özellikleri!

Sözü daha fazla uzatmadan Apple Watch kullanıcılarının watchOS 5 özelliklerineler? watchOS 5 neler sunuyor? gibi soruların cevabına birlikte göz atalım.

Biraz nostaljik bir hareket yapan Apple, akıllı saati için Telsiz (Walkie-Talkie) özelliğini kullanıma sundu. Bu sayede hücresel veri / WiFi üzerinden, Watch kullanıcılarının diğer arkadaşları ile hızlı bir şekilde iletişim kurması mümkün.

Spor severler birbirleriyle yarışabiliyor!

Söz konusu akıllı saat olunca spor büyük bir önem taşıyor. Sağlık ve fitnessalanında önemli geliştirmeler içeren watchOS 5 ile birlikte, Apple Watchkullanıcıları hedeflerine ulaşmak için arkadaşları ile yarışabiliyor.

Bir Watch kullanıcısını bir haftalık aktivite yarışmasına davet edebiliyorsunuz. Aktivite halkalarını tamamladıkça puan kazanan yarışmacılara, hafta boyunca motive kalmaları ve yarışmayı kazanmaları için koçluk bildirimleri veriliyor.

Otomatik antreman algılama ile kullanıcılara doğru antremana başlamalarınısağlayan uyarılar yapılıyor. Kullanıcı belirli bir süre hareketsiz kaldığında / antreman yapmadığında otomatim olarak uyarılıyor.

Artık açık hava ve kapalı mekanlardaki koşu ve yürüyüşler için yeni bir ritim (dakika başına adım sayısı) ölçümü ve açık hava koşularında hedeflenen temponun altında veya üstünde olunduğunda uyarılma gibi özellikler sunuluyor.

Tüm bunların yanı sıra Yoga ve Hiking takibi antremanlar arasında eklendi.

Podcast desteği ve Siri güncellemeleri!

Antrenman sonrası kalp atış hızı, belirli bir saatte Harita uygulamasında işe gidip gelme süresi veya tuttuğunuz takımın maç sonuçları gibi gün içindeki rutin davranışlara, konumlara ve bilgilere Siri ile erişmek mümkün.

Siri saat kadranı ayrıca, Nike+ Run Club, Glow Baby ve Mobike gibi sevilen üçüncü taraf uygulamalarından etkileşimli içerikler de gösteriyor. Üçüncü taraf uygulamalardan gelen bildirimler şimdi etkileşimli denetimler içerebiliyor.

Akıllı saat kullanıcılarının merakla beklediği Podcast desteği, WatchOS 5 ile kullanıma sunuldu. Böylece kullanıcılar artık Watch’taki Apple Podcasts ile, en sevdikleri podcast’leri hareket halindeyken de dinleyebiliyor.

Mustafa Karasan

www.ihlara.net

Yorum Yaz


Benzer Teknoloji Köşesi

iOS 11 ile iPhone'u değiştirecek 13 büyük yenilik
iPhone garanti sorgulama nasıl yapılır?
Android Oreo Sürümündeki Yeni Özellikler ve Değişiklikler!
Apple Watch 3 tanıtıldı! İşte tüm özellikler!
Apple TV 4K tanıtıldı! İşte detaylar!
PES 2018 DEMO çıktı!