23 Haziran 2017 Cuma
IMEI kayıt süresi uzatıldı!
IMEI kayıt süresi uzatıldı!
Türksat 4B uydusu bu gece yola çıkıyor!
Türksat 4B uydusu bu gece yola çıkıyor!
Turkcell T60
Turkcell T60
Apple iOS 8.3’ü Yayınladı, Siri’ye Türkçe Desteği Geldi
Apple iOS 8.3’ü Yayınladı, Siri’ye Türkçe Desteği Geldi
iOS 8.1.3 güncellemesi yayınlandı!
iOS 8.1.3 güncellemesi yayınlandı!

Ihlara Yöresel yemeklerimiz

Ihlara Yöresel yemeklerimiz

Yazan : @Mustafa Karasan Tarih : Kategori : ıhlara yöresel yemekleri Yorumlar : 0 Okunma : 1753 Beğen : 0

IHLARA'YA HAS YÖRESEL YEMEKLERIMIZ

YUFKA : Yilin belirli aylarinda ve yer yer her gün yapildigi da olur.Uzun süreli yapilan ekmekler için,ölçegi testi olarak bilinen çok testili hamurlar yogrulur.Ailenin erkekleri,hamurlari üzeri temiz bir bezle örtülü oldugu halde çignerler.Yogrulan hamurlar beze denilen küçük parçalara ayrilir.Bunlar düzgün ekmek tahtalari üzerinde,ince,uzun oklavalarla çok ince bir sekilde açilir ve ates üzerinde bir saçta pisirilir.Pisirme sirasinda ekmegin yanmamasi için ‘'Pisirgeç”” kullanilir.

SEPE :

Küçük ölçüde açilarak pisirilen yufkadir.

SIKMA:

Sepeden biraz büyükçe açilan ve içine tereyagi,taze çökelek veya peynir konarak meydana getirilen dürümdür.

ÇÖREK :

Hamurun mayalanarak,genis kaplar içinde köy firinlarinda pisirilmesiyle yapilir.

MAYALI :

Yine hamurun mayalanmasiyla küçük bazilar yapilir.Bu bazilar 1- 1.5 cm . kalinliginda açilarak saç üzerinde pisirilir.

ERISTE PILAVI :

Yufka hamur ince bir sekilde kesilerek güneste kurutulur.Daha sonra kavrulur ve makarna yerine kullanilir.

DOLMA MANTI :

Hamur yufka gibi açilir.Baklava dilimi biçiminde büyükçe kesilir. hazirlanan kiymali iç içerisine konduktan sonra katlanir.Suda haslanarak suyu süzülür.Altina sarimsakli yogurt,üzerine özel yapilan zer dökülür.

KATIKLI AS :

Bir çesit yaz yemegidir.Torbada süzülmüs yogurt,soguk bulgur pilavi ile karistirilarak çorba gibi içilir.

PILIZE :

Ince un ve pekmez belirli bir kivama kadar kaynatilarak pisirilir.sonra üzerine tereyagi dökülür.

SOGAN ÖLMESI :

Sogan dogranir,yag,kiyma ve salça ile yada domatesle kavrulur.

TARHANA ÇORBASI :

Eksi yogurt,aslik,un kaynatildiktan sonra belirli bir kivam

alir.Bu kivama yuvarlak veya yassi sekil verilir ve sonra kurutulur.Artik tarhana elde edilmis olur.Bunu pisirmek için ise bir aksam önce ilik suda bekletilerek kabartilir.Daha sonra suyla pisirilerek üzerine nane ve yag dökülür.

BAMYA ÇORBASI :

Malzemeleri: 250 gr. Bamya,200 gr.et,1 adet sogan,1 domates, 1 yemek kasigi salça,1 limon.Hazirlanisi : Bamya sicak suda 15 dakika kaynatilarak,limon tuzlu su ile haslanir.Tencere içine yeterince yag ile 1 adet sogan ve et ilave edilerek sogan kizarincaya kadar pisirilir.Rendelenmis domates ile 1 kasik salça ilave edilerek yemek kaynamaya birakilir,limon ilave edilir.Hazirlanan bamya yemegi ilave edilerek servis yapilir.

YOGURT ÇORBASI : Hazirlanisi : Yogurt,su ile karistirilarak içine pirinç ilave edilir. Ocakta kisik ateste belirli bir kivama gelinceye kadar pisirilir.Ayrica bir kapta tereyagi kizarincaya kadar isitilir.Yag et suyu ve kirmizi biber ilave edilir sos halinde çorba üzerine dökülür.Sicak servis yapilir.

OGMA CORBASI:

Süt ile yapilir.2 tabak una 4 yumurta kirilir.HAMUR YAPILIR.Ovalanarak ufak topak haline getirilir. Mercimekle yapilan topaklar su ile kaynatilir.Daha sonra kaynatilan çorbanin üzerine sogan dogranarak salça ile kavrulan karisim dökülür,belirli bir kivamdan sonra çorba hazir hale gelir.

DÜGÜ ÇORBASI:

Kaynatilan suyun içerisine yeterince dügü atilarak kaynatilir.Kaynatilan çorbanin üzerine 1 adet sogan ve1 kasik salça birlikte kavrularak üzerine dökülür.Çorba belirli bir kivamdan sonra hazir hale gelir

SÜTLÜ ÇORBA :

1 Bardak bulgur 100 gr üzüm ve süt kullanilir.Su ile üzüm süt kaynatilir.Bulgur daha sonra kaynama üzerine atilir.Kaynamadan sonra üzerine az yag ile nane zer yapilir ve servise hazirlanir.

ESKILI ÇORBA:

Erik ile su kaynatilir.1 bardak bulgur kaynayan karisima ilave edilir ve sonra kaynayan çorbaya 1 bardak pekmez katilarak bir süre kaynatilir,belirli kivama geldikten sonra çorba Servise hazir olur.

KALBURABASTI : Hazirlanisi : 1 su bardagi sivi yag,margarin ve yogurt yeterince un karistirilir,mayalanir.Yapilan hamur kulak memesi büyüklügünde hazirlanir,rende ile tel süzgeçten geçirilir,üzerine rendelenmis ceviz konularak kapatilir.Kapatilan kisim alta gelecek sekilde tepsiye dizilir,kisik ateste veya firinda pisirilir.Yapilan tatli için hazirlanan serbet tatlinin üzerine dökülerek servis yapilir.

KAYGANA :

Malzemeleri : 6 yumurta,1 çorba kasigi un ve bir çorba kasigi yag.

Hazirlanisi : Yumurtalar porselen kapta çirpilir.Hazirlanan un ilave edilir,tekrar çirpilir.Tavada hazirlanan yag hafif kizarinca hazirlanan yumurta un karisimi malzeme yag üzerine ilave edilerek kisik ateste çevrilerek pisirilir.Servis yapilir.

PATETES ASI:

Önce yapacagin yemek miktarinda patates soyularak dogranir.Dogranan bu patatesler yikanir. Daha sonra tavada veya tencerede Yag ile sogan,salça kavrulur,Bu kavurmaya ek olarak kirmizi et,tavuk eti vb.et türü katilir katilim iyice kavrulduktan sonra dogranmis patatesler Kavrulan malzeme üzerine dökülür,Patatesle birlikte bir miktar kavrulma az su ile gerçeklesir,daha sonra karisim üzerine yeterince sicak su dökülerek patates asinin pismesi beklenir.Bir müddet sonra yemek kivama geldiginde servise hazir olur .

HERSE:

Elde hazirlanan tarhana ve 1 tabak aslik (yarma)suyun içerisine 1 kasik yag ile atilir.100 gr karistirilir.Bu karisim tam pismeden kasikla ezilir,karistirilir.Biraz daha pisirildikten sonra servise hazir duruma gelir.

AGDA:

Kabak ,Armut, Elma vb sebze ve meyvelerden yapilir.Yapacagin agda cinsi belirlenir.Hangi meyve ve sebzeden yapacaksan ,Seçtigin meyve veya sebze dilimler halinde dogranir.Dogranan dilimler yanmadik kireçle aksamdan kireçlenir.Sabah çokça su ile yikanir.Yapacagin agda miktari belirlenir .Pekmez kaynatilir kaynayan pekmeze, hazirlanan sebze veya meyve dilimleri atilir,bir müddet atilan dilimler ile pekmez kaynatilir belirli bir kivamdan sonra pekmez atesten indirilir sogumasi için beklenir.Soguduktan sonra servise hazir olur.

BULAMAC:

Sacda un kavrulur.Sacdaki un karistirilarak içerisine az dügü ilave edilerek pisirilir.Pisirildikten sonra üzerine tereyagi kizartilarak dökülür ve servise hazir olur

SÜTLÜ:

Süt pisirilir.Kaynayan süte aslik dügüsü katilir,karistirilir.Üzerine tereyagi dökülerek servise hazir hale getirilir.

MANTI:

Süt,un,yumurta ile hamur yapilir.Yapilan bu hamurdan ufak yufka açilir.Bu açilan ufak yufkalar dilimler halinde çaprazlamasina kesilerek günese serilir ve kurutulur.Kurutulan manti parçalari tipki makarna hazirlanisi gibi kaynatilan suyun içerisine dökülür.Kaynamis su içerisine dökülen manti süzgeç ile süzülür.Süzülen manti üzerine Tereyagli salça ile yapilan zer dökülür.Servise hazir olur.

TIRIT:

Kaynatilan kemikli etin suyun içerisine ,Kizarmis ekmek ufaltilir.Tabaga konur.Tabaga konan Malzeme üzerine tekrar az etli et suyu dökülür ve servise hazir olur.

KADIBANNAK CACIGI:

Araziden toplanan madimak(kadibannak) güzelce temizlendikten sonra yemek yapacagin miktarda kiyilir kiyilan kadibannak (madimak)su ile kaynatilir.Salça,sogan yag ile kizartilir. Kaynatilan madimak (kadibannak) içerisine bir miktar bulgur ilave edilir,kizartilan salça ve sogan karisimi ile kaynamaya devam ettirilir,bir müddet sonra belirli kivama geldiginde servise hazir olur.

SÜTLÜ KABAK:

Kabak dilimler halinde dogranir.Kabak ayri yeten pisirilir ve bekletilir.Bekletilen kabak üzerine ,pismis süt dökülerek sogumaya birakilir.Soguma islemi sonrasi servise hazir olur.

UN KÖFTESI:

Bir miktar dügü içerisine dövülmüs et,sogan ,sarimsak ve 1 adet yumurta ile un karistirilarak hamur elde edilir.Elde edilen hamur ufak ufak (Bir misket büyüklügünde)parçalar halinde parçalanir ve hazirlanir.Bir miktar su tencere de kaynatilir kaynayan su içerisine ,hazirlanan Köfte parçalari , mercimek , yag ve salça ile kizarmis sogan karisimi ilave edilerek kaynamaya birakilir.Bir müddet sonra belirli kivamda atesten indirilir ve servise hazir olur.

SAC BÖREGI:

Yufka yapilirken açilan yufkanin yarisinin içerisine ispanak,peynir,yumurta konulur,kalan yari yufka katlanip sac üzerinde pisirilir.Tereyagi ile yaglanir.Servise hazirdir.


Etiketler : Ihlara, Yöresel, yemeklerimiz,

Yazar Hakkında

 • @Mustafa Karasan

  @Mustafa Karasan

  Eğer bir asker sizi gördüğü zaman durmadan ateş ediyorsa bilinki o acemidir kurşununun bitmesini bekleyin, bittiği zaman gidin kafasına sıkın. Eğer sadece sizi gördüğü zaman ateş ediyor saklandığınız zaman duruyorsa o bir komandodur, kaçın ve canınızı kurtarın. Eğer sizi gördüğü zaman ortadan kaybolmuşsa ve etraf sessizse bilinki o bordo berelidir merak etmeyin o sizi bulur.

Diğer Sayfalar

Uyelik

Sayac

 • Bugün
  Tekil 321 - Çoğul 541 - Toplam 862
 • Dün
  Tekil 436 - Çoğul 818 - Toplam 1254
 • Toplam
  Tekil 152514 - Çoğul 488922 - Toplam 641436
 • Online
  Üye 0 - Misafir 6

Reklam Köşesi

Rastgele Resimler

 • Ihlara vadisi giriş merdivenleri
 • ıhlaramızdan
 • ıhlara
 • selime aksaray 1971
 • ıhlara kasabası
 • ıhlara vadisi 2014
 • ıhlara dernek logo
 • Hasan Dağı
 • ıhlara
 • ıhlara 1971

Anket

Soru :

Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?

 • Mükemmel Bulduk (16 - 66%)
 • Fena Değil (4 - 16%)
 • İdare Eder (3 - 12%)
 • İyi Bulduk (1 - 4%)
 • Normal Bulduk (0 - 0%)

İletişim


Cep Telefonu
0000 000 00 00
E Posta & Msn
info@ihlara.net
Şehir / Semt
İstanbul / Ümraniye
10:00 / 23:00 Saatleri Arası